wtorek, 17 maja 2016

Światłomierz wbudowany w aparat

Cześć kochani!
Ostatnio w szkole rozmawialiśmy o światłomierzach i postanowiłam trochę o tym opowiedzieć. Dla niektórych z was pewnie będzie to coś oczywistego, ale dla osób zaczynających przygodę z fotografią - niekoniecznie.

Możliwe, że ktoś z was przy robieniu zdjęć, patrząc w wizjer zastanawiał się co oznacza ta podziałka na dole. Już wyjaśniam, jest to światłomierz - czyli urządzenie do pomiaru natężenia światła w celu ustalenia właściwych parametrów ekspozycji. Praktycznie każdy aparat cyfrowy jest wyposażony w światłomierz. Niżej możecie zobaczyć wyświetlacz LCD znajdujący się w nikonie D5500.
Zdjęcie pochodzi z tej storny

Skala ekspozycji znajduję się pod wartością przysłony (czyli pod f5.6). Dzięki niej możemy kontrolować jasność zdjęcia przed jego wykonaniem. Oczywiście nie musimy tego przestrzegać, ponieważ możemy np. chcieć uzyskać efekt lekkiego niedoświetlenia. Aparat ma nam tylko podpowiadać, ale to od nas zależy jak to wykorzystamy. Gdy wskaźnik ekspozycji jest ujemny oznacza to, że zdjęcie jest niedoświetlone, gdy jest na 0 - poprawie oświetlone, a dodatni oznacza zdjęcie prześwietlone. Poniżej zamieszczam zdjęcia zrobione przeze mnie ukazujące po kolei, jak zmienia się wartość ekspozycji.
Zdjęcie niedoświetlone

Zdjęcie niedoświetlone

Zdjęcie prawidłowo naświetlone

Zdjęcie prześwietlone

Zdjęcie prześwietlone

4 komentarze:

 1. Super post, bardzo pomocny :D Ja osobiście na takich rzeczach się nie znam, ale teraz zwrócę na to uwagę :)
  Gattta

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo tego, że uwielbiam robić zdjęcia, to mało wiem na ten temat. Zawsze sobie mówię, że kiedyś w końcu do tego przysiądę, ale wciąż odkładam to w czasie. Często moje zdjęcia są niestety prześwietlone, jeśli tylko słońce nie tak wejdzie mi w kadr. Może spróbuję się pobawić światłomierzem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. moim zdaniem to przedostatnie zdjęcie jest okej i nie jest aż tak prześwietlone :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego nie zawsze trzeba się sugerować tym świtłomierzem :)

   Usuń

1 komentarz = 1 uśmiech na mojej twarzy